Nyelvtanároknak szóló módszertani, nyelvi és országismereti képzésen vettem részt az Erasmus+ program keretein belül Dublinban, az Atlas Language School szervezésében 2024. július 1-től 6-ig.
Az egyhetes kurzus alatt, módszertani vonatkozásában tananyagelemző foglalkozás keretében vizsgáltuk, hogy milyen módon választható ki a piacon rendelkezésre álló tankönyvcsaládok közül a diákok számára legmegfelelőbb, elmélyítettük ismereteinket a TBL – Task Based Learning – feladatalapú tanulási módszerrel kapcsolatban, megismertük a speciális nevelési igényű diákok integrálásának nemzetközi gyakorlatait, valamint tippeket kaptunk a hatékony szókincsbővítésre. Országismereti szempontból az ír nyelvhasználatnak és a standard angolnak a kiejtés és szóhasználat vonatkozásában meglévő eltérései kaptak kiemelt figyelmet, ezen kívül betekintést nyerhettünk az Észak-Írország és az Ír Köztársaság közötti viszony jelenlegi helyzetébe, alapos dublini helyismeretet szereztünk, felelevenítettük az ír irodalom nagyjait, majd kortárs írók műveivel is megismerkedtünk. Ezen kívül vizsgáltuk még az ír gazdasági fellendülés folyamatát.
Délutánonként érdekes ismeretterjesztő programokon vettünk részt, melynek keretében látogatásokat tettünk Dun Laoghaire, Killiney és Howth tengerparti városkáiba, a Trinity College-ba, Írország vezető egyetemére, ahol megtekinthettük a Book of Kells nevű középkori kódexet, részt vettünk a Riverdance, hagyományos ír sztepptáncból álló színpadi shown, majd ellátogattunk a Guinness Storehouse-ba, egy régi fermentációs üzemben kialakított látogató központba, ahol részletes ismeretekkel gazdagodhattunk az írek ikonikus sörének készítéséről.
A képzést vizsgával zártuk, melynek keretében a tanúsítvány átvételének feltételéül el kellett készítenünk és fogyasztanunk egy ír kávét. Természetesen a vizsgát mindenki sikeresen teljesítette.
Összességében egy nagyon tartalmas és élvezetes hetet tölthettem Dublinban, ahol rengeteg új tapasztalattal gazdagodtam, és sok, a munkám során alkalmazható ismerettel gyarapodtam.
Varga Erzsébet angol nyelvtanár